Februárové aktuality v roku 2010

 • Marián
  Marián
 • Martina
  Martina
 • Všetci
  Všetci
 • Masky 1
  Masky 1
 • Masky 2
  Masky 2
 • Šašo 1
  Šašo 1
 • Šašo 2
  Šašo 2
 • Šašo 3
  Šašo 3
 • Bria 1
  Bria 1
 • Bria 2
  Bria 2
 • Bria 3
  Bria 3

Varím, varíš, varíme... trochu netradične

"Za málo peňazí, veľa muziky!" tak nazvala dnešné pečenie mamička nášho dlhoročného klienta pani Anka. Stôl v kuchyni bol zrazu plný rôznych ingrediencií potrebných na prípravu "Olejového koláča" a "Orechovo-jablkového závinu".

Pani Anka zadelila prácu svojim trom pomocníkom a už sa aj vážilo, strúhalo, miešalo, šľahalo, vaľkalo... Samozrejme, že nechýbala ani dobrá kávička. Po chvíli, vôňa šíriaca sa z našej kuchyne, prilákala viacerých zvedavcov. Tí, čo ráno videli na stole nákup neverili vlastným očiam. Slinky im tiekli pri pohľade na ružové do chrumkava upečené koláčiky. Nešli sme sa dočkať kým vychladnú a ochutnáme čo naši kamaráti s pani Ankou napiekli. Čakanie sa vyplatilo. Koláčiky boli výborné, všetkým veeeeeľmi chutili a tak si naši šikovní pekári vyslúžili množstvo pochvál.

 

Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde...
11.02.2010

V tomto duchu sa niesol celý uplynulý týždeň pred 10. februárom. Triedy a chodby sa akoby zázrakom zmenili na prekrásne vyzdobené priestory plné vlastnoručne vyrobených karnevalových masiek, farebných reťazí, srdiečok, navôkol sa šírila vôňa čerstvo napečených koláčikov... Prípravy na "Fašiangový karneval" boli v plnom prúde a všetci už netrpezlivo čakali na deň keď to opäť prepukne.

Dočkali sme sa! Konečne prišiel deň kedy na miesto našich klientov priestory Symbie obsadili rôzne rozprávkové bytosti - princezná, červená čiapočka, strašidlo, šašo..., viaceré zvieratká ako mačka, prasa, myš..., nechýbali lekárky v bielych plášťoch, zdravotná sestra, redaktorka TV Symbia, laboratórny pracovník a dokonca nás navštívili aj hrôzostrašní piráti. Najväčším prekvapením pre všetkých bola diskotéka. Prvý krát medzi nás prišiel profesionálny DJ JEEPI, ktorý svojou mixovanou hudbou roztancoval a rozospieval všetky spomínané "bytosti" a tak sme sa všetci v rytme hudby vlnili na tanečnom parkete. Samozrejme nechýbalo ani občerstvenie. Stoly boli plné rôznych dobrôtok, ktoré sme si sami pripravili, ako aj koláčikov od našich rodičov a starých mám, za čo im zo srdca ďakujeme. Ste zvedaví, ktorá karnevalová maska zvíťazila? No predsa všetky! A úplným víťazom sa stala dobrá nálada a pohoda, ktorá panovala počas celej našej fašiangovej zábavy.

 

Hľadali sme rozprávku
17.02.2010

Kde bolo tam bolo...

Tak začal svoje divadelné vystúpenie bábkoherec Ján Haruštiak - Harry Theater z Banskej Bystrice, ktoré pre nás zabezpečil Fond Dr.Klaun Trenčianskej nadácie.

Dnes k nám prišlo divadlo a ako to dopadlo? Šašo hľadal rozprávku, našiel hercov hromádku. Šaša, Búrku, Hrom a Blesk, Mária a Netu na lúke tiež. Malú Myšku šikovnicu a Strigu čarodejnicu. A na záver poučenie: "Bez priateľov šťastný život nie je!"

 

Slzičky v autizme
17.02.2010

„Nereaguje na meno, nepozerá sa mi do očí, ak niečo chce, ťahá ma za ruku... Keď prídeme k niekomu na návštevu, začne revať a tlačí ma, aby sme išli preč...“

„Ak sa mu niekto prihovorí ignoruje ho, hnevá sa a kope. Má rád kolesá, magnetky, nevie sa hrať s hračkami...“

„Neovláda hygienické návyky...“

„Pri zakazovaní alebo obmedzovaní je nervózny, kričí, bije okolo seba všetko a všetkých, hryzie si do ruky, búcha si hlavu, na ulici uteká...“

Tieto slová hovoria rodičia najčastejšie pri návšteve špecializovaného pracoviska - Regionálneho centra autizmu v DSS Symbia vo Zvolene.

A tieto slová sú niekedy sprevádzané aj slzami rodičov. Preto aj v tomto roku pokračujeme v našej službe terénnych sociálnych programov, konkrétne v zácviku do terapeutických a podporných terapií ( skrátene ZTaPP ).

Prostredníctvom spoločných sedení učíme rodičov a odborníkov pracovať s dieťaťom priamo v našich priestoroch. Spoločne zvládame rozvíjanie hry, jemnej motoriky, učíme sa farby a tvary. Spoznávame písmená a číslice. Rodičia môžu so svojim dieťaťom kresliť, písať či modelovať. A najdôležitejšie pre rodinu je nácvik porozumenia reči a rozvoj komunikácie - či už komunikácie pomocou slov, obrázkov alebo predmetov. Aby dieťa nebolo ovplyvnené prítomnosťou rodiča, využívame kamerový systém, prostredníctvom ktorého rodič sleduje ako sa dieťaťu darí pracovať v štruktúrovanom aj neštruktúrovanom prostredí.

A prečo slzičky? Pretože po niekoľkých sedeniach ich naozaj vidíme. Nie však u ,,našich“ detí, ale v očiach rodičov. Tentoraz sú to však slzičky šťastia.

 

Bude Bria canisterapeutka?
25.02.2010

Na túto otázku hľadali odpoveď jej majiteľky pani Soňa Macáková a Libuša Puškárová. V Symbii strávili takmer dva dni a boli prítomné na hodinách canisterapie, ktoré pravidelne realizuje naša kolegyňa Mirka a jej sučky Ajša a Laura.

Ukázalo sa, že Bria je veľmi dobre vychovaná, má pokojnú povahu a keď sa oboznámila s novým prostredím a s novými ľuďmi, Mirka ju zapojila do hodiny canisterapie pre Filipa. Nedá sa vypovedať slovami, čo všetko sa dialo na hodine, najlepšie hovoria fotografie. Bria si vyskúšala aj prácu v skupine – aj tu sa ukázala ako dobrý typ na pomáhanie a podporu.  Predpokladáme, že odpoveď na otázku v nadpise je jasná – Bria je pripravená na skúšky canisterapeutického psa a budeme jej držať palce.