Februárové aktuality v roku 2011

 • Martinove narodeniny
  Martinove narodeniny
 • Fašiangy
  Fašiangy
 • Dentálna hygiena 1
  Dentálna hygiena 1
 • Dentálna hygiena 2
  Dentálna hygiena 2
 • Dentálna hygiena 3
  Dentálna hygiena 3
 • Dentálna hygiena 4
  Dentálna hygiena 4
 • Snoelezen 1
  Snoelezen 1
 • Snoelezen 2
  Snoelezen 2

Martinove 30. narodeniny

„Pamätám sa na to..., akoby to bolo len pred nedávnom...! Malý, desaťročný Maťko sedel na detskej drevenej lavičke v prijímacej miestnosti. Svojimi malými, modrými očkami šibalsky pokukoval po miestnosti sem a tam..., akoby papučky, ktoré mu mamička práve nasúvala na nohu, ani neboli jeho. Od vtedy ubehlo neskutočných 20 rokov. Z malého šibalského chlapčeka sa stal dospelý muž."

Okrúhle tridsiate narodeniny Martin oslavoval aj so svojimi dlhoročnými kamarátmi v Symbii. Syrová a čokoládovo-banánová torta, ktoré priniesla Martinova mamina nás očarili, ...nešli sme sa vynadívať. Vyzdobená miestnosť, gratulácie, darčeky, slávnostný prípitok, krájanie torty, pochutnávanie na slaných, či sladkých dobrotách a samozrejme diskotéka. Pozrite sa na to ! Takto príjemne sme vďaka Martinovej rodine oslávili jeho tridsiate narodeniny v Symbii. Tebe Maťo, želáme veľa, veľa zdravia, šťastia, pohody a veľa radostných chvíľ strávených medzi nami a v kruhu Tvojich najbližších. Ešte raz: „Ďakujeme!“

Mgr. Eva Krpelánová, sociálna pracovníčka DSS SYMBIA Zvolen

 

Fašiangy – čas zábav, plesov a karnevalov

V tomto duchu u nás prebiehal krásny slnečný deň 1. marec. Obývačka žltého domu, tak voláme jeden z domčekov v našom areáli, sa zmenila na priestor, kde sa stretli rozprávkové bytosti, zvieratká, hostia z celého sveta. V rytme hudby DJ JEEPYho tancovali mačky, myši, zajace.... Prišiel pán Hôr so svojou lesnou žienkou, náčelník kmeňa Apačov, šašovia a dokonca Červená čiapočka s plným košíkom dobrôt.

Neprišiel vlk, ani stará mama a tak pohostila nás. Nad dodržiavaním hygienických predpisov a poriadku bdel Okresný hygienik a samozrejme Batman. O naše zdravie sa starali lekári a sestričky. Kovboji neprišli na koňoch, ale veľké klobúky im nechýbali. Čerešničkou na torte bol zahraničný krasokorčuliarsky tanečný pár Rodninova, Zajcev. No úžasné...! Miestnosť sa hýrila maskami a dobrou náladou. Po takom výkone si všetci zaslúžili pripravené občerstvenie. Zásluhou našich mám a starých mám sme si mohli pochutiť na sladkých koláčikoch, slanom pečive.... Obložené chlebíčky sme pripravili vlastnoručne a zjedli sme aj vynikajúci obed, ktorý navarili tety kuchárky. Nechýbalo šampanské a ceny. Vybrať najkrajšiu z masiek sa nám nepodarilo a tak sme ocenili všetky. Kliknite sem a posúďte sami...!

Redaktorka Zorka Horká urobila veľa záberov, ktoré Vás o tom presvedčia! Všetkým, ktorí prispeli k tejto dobrej atmosfére ďakujeme!

PaedDr. Mária Styková, vedúca úseku práce s klientom

 

Dentálna hygiena – bežná súčasť života, alebo novinka?

V uplynulých dňoch k nám pravidelne chodila pani Iveta Schneiderová, dentálna hygienička a s našimi klientmi ale i so zamestnancami viedla veľmi zaujímavé stretnutia. Hlavnou témou boli zuby a starostlivosť o ne. Väčšina z nás si myslela, že sa o svoje zuby stará dobre, dostatočne, že robíme všetko preto, aby sa nám nekazili. Nuž, čo sme si mysleli je jedna vec, ako to v skutočnosti je, sme zistili pri rozhovoroch s pani Ivetou.

Vyvrátila nám pretrvávajúci mýtus, že zuby treba umyť hneď po jedle, aj ten o zjedení jabĺčka namiesto čistenia, vysvetlila nám prečo je dôležité okrem zubnej kefky používať aj iné dentálne pomôcky, aký význam má zubná pasta pri ústnej hygiene a mnoho ďalších nových vecí. Veľmi oceňujeme prístup pani Schneiderovej k našim klientom, vedela sa im prihovoriť zrozumiteľne, partnersky a hlavne, nechýbal nácvik čistenia zubov na veľkom modeli a následne každý sám alebo s pomocou iného si nacvičoval správny postup na svojich zúbkoch.

Do budúcnosti plánujeme aj ďalšie stretnutia k tejto téme, lebo aj tu platí, že opakovanie je matka múdrosti.

PaedDr. Jana Izraelová, riaditeľka DSS Symbia Zvolen

 

SNOEZELEN opäť v prevádzke

Po niekoľkých mesiacoch sme opäť dali do prevádzky vynovené a technicky dokonalejšie priestory pre SNOEZELEN. S podporou vedenia DSS Symbia, Rotary klubu Zvolen a Lions klubu Zvolen sme do relaxačnej miestnosti mohli zaobstarať originálne zariadenie z Rompy z Veľkej Británie a doplnili sme ho aj modernejším elektrickým rozvodom s diaľkovým ovládaním.

Ďalšou novinkou je mobilný SNOEZELEN, ktorý vznikol z potreby našich klientov, najmä autistov. Našou snahou je terapiu SNOEZELEN neustále zlepšovať a sprostredkovať tak našim klientom bohatšie a príjemnejšie zážitky.

Mgr. Mariana Šimková, vychovávateľka RCA pri DSS Symbia vo Zvolene