Januárové aktuality v roku 2011

 • Deň plný zážitkov 1
  Deň plný zážitkov 1
 • Deň plný zážitkov 2
  Deň plný zážitkov 2
 • Deň plný zážitkov 3
  Deň plný zážitkov 3
 • Prosociálna výchova 1
  Prosociálna výchova 1
 • Prosociálna výchova 2
  Prosociálna výchova 2
 • Spomienka na Vianoce 1
  Spomienka na Vianoce 1
 • Spomienka na Vianoce 2
  Spomienka na Vianoce 2
 • Srdce
  Srdce
 • Kozmetický deň 1
  Kozmetický deň 1
 • Kozmetický deň 2
  Kozmetický deň 2

Deň plný zážitkov

Pondelkové ráno sme začali ako obvykle. Ráno každý porozprával zážitky z víkendu. Kristínka nás prekvapila plnou táckou venčekov a kávičkou. V kalendári sme si prečítali, že má meniny. Za chvíľu sa pracovný stôl zmenil na „stolček prestri sa“! Pochutnali sme si na dobrôtkach, zatancovali a zaspievali. Po oslave sme sa vybrali do Lesníckeho múzea, kde sme z Afriky prešli na Slovensko a skončili S batohom cez hory.

Nerozumiete? Prezreli sme si výstavu afrických masiek, ktoré boli prepožičané z múzea v Čechách. Veronika nám priblížila, čo znázorňujú jednotlivé masky – iniciačné, hrôzy, vitálne. Potom sme sa pokochali krásnou ľudovou keramikou. V horách sme sa ocitli prostredníctvom fotodokumentácie a predstavili sme si, ako by sme v horskej chate trávili zimné večery. Však pekný deň?

 

Prosociálna výchova v praxi

Poznáte to príslovie – lepšie je jedenkrát vidieť, ako stokrát počuť. Tak ním sa riadili pani učiteľky z Materskej školy Centrum a prišli do SYMBIE na jedno dopoludnie. Cieľom spoločného stretnutia bolo priblížiť škôlkarom, ako žijú deti ktorých neposlúchajú nohy, ruky, mozog. Tí malí boli všade – na schodoch, na vozíku, vozili sa na plošine, skúsili náš výťah, spoločne s našimi klientmi vyrábali papierové pozdravy, hrkali a bubnovali na afrických bubnoch, miesili hlinu, len za tkáčsky stav sa neposadili, lebo ich nôžky ešte nedorástli. Spolu s riaditeľkou ich jednotlivými dielňami sprevádzali klienti a tiež odpovedali na ich nekonečné otázky. Zo stretnutia zostal na obidvoch stranách pocit užitočnosti , rešpektu a obdivu – a tým sa naplnil očakávaný cieľ. Zároveň sme s pani učiteľkou hovorili o ďalšej možnej spolupráci v oblasti muzikoterapie, v ktorej by naši klienti učili škôlkarov ovládať africké bubny a iné netradičné africké nástroje.

PaedDr. Jana Izraelová, riaditeľka DSS Symbia Zvolen

 

Ešte jedna spomienka na Vianoce

V týchto dňoch sme dostali nové fotografie ako poslednú spomienku na minuloročné Vianoce. Zamestnanci Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho vo Zvolene na svojom Vianočnom večierku zorganizovali dražbu keramických výrobkov, ktoré v rámci ergoterapie robili naše deti a mladí ľudia. Ako dražba prebiehala – vidíte na fotografiách a výsledok? 220 eur v prospech keramickej dielne v DSS Symbia vo Zvolene.

„ÚKSUP-áci “ – ďakujeme !

Darina Klimková, ergoterapeutka DSS Symbia Zvolen

 

Ako sa žije s aspergerom

Táto téma bude rezonovať na 1. stretnutí svojpomocnej skupiny rodičov detí s dg. Aspergerov syndróm, ktoré organizuje Regionálne centrum autizmu pri DSS SYMBIA vo Zvolene.

Srdečne Vás pozývame!

 

Kozmetický deň
31.01.2011

Kozmetický deň sme mali s Mirkou M. Doniesli sme si laky na nechty, maľovačky, hrebeň, sponky do vlasov, voňavky. Mňa maľovala tela Helka, podľa mojich predstáv. Na oči mi naniesla šedý tieň, čiernu ceruzku a špirálu na mihalnice. Na tvár mi dala jemný makeup, na ústa červený rúž, na líca červeň. Vlasy mi učesala tiež podľa mojej predstavy, t. j. vyčesala mi po bokoch vlasy a vypla sponkami. Keď som mala makeup hotový, tela Helka mi urobila manikúru, nechty mi nalakovala slabo fialovým lakom a trochu ozdobila červeným. Na záver ma teta Mirka navoňavkovala. Keď som sa pozrela do zrkadla veľmi sa mi to páčilo. Takéto pekné nás odfotila teta Darinka. Chcela by som zažiť tento zážitok ešte aspoň raz.

Paťka Š.