Marcové aktuality v roku 2010

 • Efektívne učenie
  Efektívne učenie
 • MDŽ, fotka 1
  MDŽ, fotka 1
 • MDŽ, fotka 2
  MDŽ, fotka 2
 • MDŽ, fotka 3
  MDŽ, fotka 3
 • MDŽ, fotka 4
  MDŽ, fotka 4
 • Veľkonočná výstava 1
  Veľkonočná výstava 1
 • Veľkonočná výstava 2
  Veľkonočná výstava 2
 • Kultúrne dopoludnie 1
  Kultúrne dopoludnie 1
 • Kultúrne dopoludnie 2
  Kultúrne dopoludnie 2
 • Kultúrne dopoludnie 3
  Kultúrne dopoludnie 3
 • Kultúrne dopoludnie 5
  Kultúrne dopoludnie 5
 • Kultúrne dopoludnie 6
  Kultúrne dopoludnie 6
 • Kultúrne dopoludnie 7
  Kultúrne dopoludnie 7
 • Kniha je náš kamarát 1
  Kniha je náš kamarát 1
 • Kniha je náš kamarát 2
  Kniha je náš kamarát 2
 • Kniha je náš kamarát 3
  Kniha je náš kamarát 3
 • Zvolenský jarmok 1
  Zvolenský jarmok 1
 • Zvolenský jarmok 2
  Zvolenský jarmok 2
 • Zvolenský jarmok 3
  Zvolenský jarmok 3

Efektívne učenie - interný vzdelávací seminár v Symbii

„Schopnosť pracovať nezávisí od IQ“ – tak hovorí o metóde efektívneho učenia jej autor, americký terapeut Marc Gold. Na Slovensku vieme o tejto metóde najmenej dva roky, napriek tomu je jej uplatnenie v dennej praxi minimálne. Je to škoda, pretože metóda je veľmi účinná, má výrazný charakter podpory a najmä, umožňuje ľuďom s postihnutím dosiahnuť vyššiu mieru samostatnosti, než iné metódy. Jej obrovskou výhodou je, že jej rozumejú aj ľudia so stredným a ťažkým mentálnym postihnutím, ktorí majú značne obmedzené možnosti učenia a ktorých – bohužiaľ - väčšinou odsudzujeme na pasívnu pomoc od iných.
S metódou oboznámila zamestnancov pracujúcich s klientom riaditeľka DSS Symbia PaedDr. Jana Izraelová.

Po stručnej teoretickej časti si sami zamestnanci skúsili nácvik jednotlivých zručností, nacvičovali si ako dávať inštrukcie klientovi, ako mu dávať podporu, ako oceňovať dobrý krok a nevšímať si nesprávne kroky. Na záver seminára sme si pozreli presvedčivú video ukážku – Marc Gold s použitím metódy efektívneho učenia naučil ľudí so stredným mentálnym postihnutím skladať zložitý mechanizmus brzdy na bicykel tak, že sa mohli zapojiť do výrobného procesu továrne.

Metóda je náročná na trpezlivosť pomáhajúceho profesionála, na čas a na schopnosť meniť zaužívané postupy - a toto sú tri faktory, s ktorými sa v Symbii budeme pasovať, aby sme metódu do zaviedli do praxe.

 

Ako muži pre ženy varili a spoločne sme MDŽ oslávili
8. marca 2010

Obyčajné ráno 8. marca 2010 sa prehuplo do zaujímavého dopoludnia, plného prekvapení. Ujo Vlado Valček splnil sľub, prišiel medzi nás a spolu s veľkými sa zatvorili do kuchyne a babám tam vstup zakázali! Po niekoľkých desiatkach minút lákavá vôňa prezradila, čo asi robia a vtedy si už aj dievčatá spočítali, koľko je 2 + 2 a kalendár potvrdil, že je naozaj Medzinárodný deň žien.

Baby sa teda tiež dali do práce - upratali obývačku, pripravili drobné darčeky pre chalanov a uja Vlada. Stihli to len tak – tak, už chalani klopali na dvere a pozývali k slávnostnému stolu: chlebíčky, čerstvý koláč a káva. Každá z nás dostala narcis a čokoládové srdiečko, chalani a ujo Vlado maľované srdiečka. Nechýbalo ani poďakovanie, potom aj spev a trošku tanec. Dokonca sme sa my, niektoré baby pritom aj červenali ....

Naši chalani sú naozaj muži – gentlemani, a nielen na MDŽ !

 

Veľkonočná výstava
16. marca 2010

16. marca 2010 naše klientky Janka, Maťa a Agáta spolu s ergoterapeutkou Darinkou Klimkovou inštalovali výstavu na tému „Veľká noc“. Nadviazali sme na dobrú spoluprácu s Lesníckym a drevárskym múzeom vo Zvolene a v pasáži múzea naše dievčatá rozložili drobné kuriatka, vajíčka, zelené ratolesti, ručné práce s tematikou Veľkej noci – jednoducho všetko, čo ich šikovné ruky vyrobili z rôznych materiálov.

Pozývame všetkých – Zvolenčanov i návštevníkov Zvolena – aby sa zastavili v múzeu a sami sa presvedčili, že Veľká noc má očami našich klientov svoje čaro.

 

Dvorné dámy na zámku a my v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene
23. marec 2010

Utorok 23. marec 2010 sme celé dopoludnie venovali kultúre. Najskôr sme si prezreli nádhernú výstavu na Zvolenskom zámku – volala sa „Dvorné dámy na zámku„ – autorky Zuzana Almáši Koreňová, Mária Timková, Margita Kolačkovská, Adriana Szekeressová, Alexandra Stanková a Jana Trojáková vystavovali svoje diela: ručne maľované látky a šaty z nich, rôzne ozdoby, šperky, šperkovnice, dekoračné predmety. Všetky exponáty boli originály, keby sme mali povedať, ktorý bol najkrajší – nevedeli by sme.....

Potom sme si potešili naše oči výstavou „Etudy z dreva“ a samozrejme, neobišli sme ani našu expozíciu ozdobných veľkonočných výrobkov, ktorú sme inštalovali v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene.

A aby ten utorok bol nielen „výtvarný“ ale aj „hudobný“, pristavili sme sa pri muzikantoch pred Priorom a ukázali sme všetkým okoloidúcim, že rôzne hrkálky, bubienky, dažďové palice nie sú nám cudzie a spoločne s muzikantmi sme predviedli svoje umenie. Podľa fotografií posúďte sami, či to, čo píšeme, je pravda ...:)

 

Kniha je náš kamarát...

Do Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene chodíme pravidelne. Radi si prelistujeme časopisy a pozrieme knihy. Vždy nás vítajú príjemné tváre pracovníčok, ktoré sa s nami porozprávajú. Aj tento mesiac, ktorý je mesiacom knihy, nás pani Dáška čakala. Porozprávala nám o aktivitách knižnice, previedla nás oddeleniami.... Prezreli sme si knihy o varení, pečení, zvieratách, autách.... Na záver sme sa dohodli, že na budúcom stretnutí si zaplatíme členské príspevky aj na ďalšie obdobie a rozšírime rady čitateľov.

 

DSS Symbia vo Zvolene dodržiava tradície
31.marca 2010

Keď si vytvoríte tradíciu ktorá má zmysel, páči sa všetkým zúčastneným stranám, prináša úžitok v morálnej i materiálnej rovine - tak tú tradíciu nemôžete porušiť, aj keby z neba padali fúriky, nieto blahodarný jarný dážď.

Takouto tradíciou je v Domove sociálnych služieb Symbia vo Zvolene naša účasť na Zvolenských jarmokoch. V tomto roku sme začali 31.marca 2010 na Veľkonočnom jarmoku a prezentovali sme výrobky z keramickej dielne, z tkáčskej dielne a z výtvarnej dielne.

Keď sme všetko vyložili do prenajatého stánku, okoloidúci nevedeli, na čo sa majú pozerať skôr: či na nádherné keramické kuriatka, veľkonočné kraslice – tiež z hliny, jarné dekorácie do okien z prútia, alebo na magnetky s veľkonočnou tematikou. Vytrvalý dážď sa snažil prekaziť nám prácu, my sme však hneď na začiatku vyhlásili heslo dňa : „Nie sme z cukru !“ a vytrvalo sme pozývali okoloidúcich k nášmu stánku. Odmenou nám boli slová ocenenia a vedomie, že výsledkami našej práce urobíme radosť iným. Odmenou pre všetkých zúčastnených bol samotný prístup našich klientov k prezentácii ich výrobkov – sami oslovovali návštevníkov, pozývali ich k nášmu stánku, zabalili výrobok, poďakovali za pozornosť, popriali pekné sviatky. Bolo cítiť, že z tejto práce majú radosť.

Vytvorenú tradíciu budeme dodržiavať a v našich dielňach už pripravujeme nové výrobky.

PaedDr. Jana Izraelová, riaditeľka DSS Symbia Zvolen