Septembrové aktuality v roku 2010

 • Na Počúvadle 1
  Na Počúvadle 1
 • Na Počúvadle 2
  Na Počúvadle 2
 • Na Počúvadle 3
  Na Počúvadle 3
 • Park 1
  Park 1
 • Park 2
  Park 2
 • Park 3
  Park 3
 • Klaun 1
  Klaun 1
 • Klaun 2
  Klaun 2
 • Klaun 3
  Klaun 3
 • Bratislava 1
  Bratislava 1
 • Bratislava 2
  Bratislava 2
 • Bratislava 3
  Bratislava 3
 • Výstava 1
  Výstava 1
 • Výstava 2
  Výstava 2
 • Výstava 3
  Výstava 3

Symbia na Počúvadle
14.9.2010

Táto veta výstižne charakterizuje uplynulý týždeň pre dvanásť klientov Domova sociálnych služieb Symbia vo Zvolene a ich sprievodcov. Prechodným domovom bola pre nás útulná chata WEST pri Počúvadlianskom jazere, o vynikajúcu stravu sa staral pán chatár Ambruš, počasie nám celý týždeň bolo priaznivo naklonené a o program na jednotlivé dni sme sa postarali sami.

Každý deň sme robili nenáročné turistické pochody v okolí Počúvadla a počas nich sme objavili maličkú ZOO, útulnú kolibu Veronika kde robia najlepšiu makovú štrúdľu so slivkami, akú sme doteraz jedli. V neďalekých Brhlovciach sme si boli obzrieť skalné obydlia našich predkov a neobišli sme ani poľovnícky kaštieľ vo Svätom Antone.

Pre zamestnancov DSS Symbia je takýto pobyt vždy dobrou príležitosťou overiť si v čom sú ich klienti dobrí, v čom ešte potrebujú pomoc, či vedia naučené postupy aplikovať aj v novom prostredí. V tomto nás veľmi potešili slová pána chatára Ambruša – ocenil nás ako vynikajúcich hostí, ktorých bude odporúčať všetkým chatárom na okolí.

Celý pobyt sme financovali z výťažku 2% daní prostredníctvom občianskeho združenia PROMETHEA a z príspevku klientov. Naše poďakovanie patrí aj Strednej odbornej škole lesníckej v Banskej Štiavnici za poskytnutie autobusu na výlet do Brhloviec a do sv. Antona.

PaedDr. Jana Izraelová, riaditeľka DSS Symbia, 

 

V parku ušľachtilých duší
16.9.2010

Asi pred týždňom sme sa v novinách dočítali, že pri Židovskom cintoríne vo Zvolene bol verejnosti slávnostne odovzdaný pamätník „Park ušľachtilých duší“. A tak sme si zaumienili, že aj my si tento pamätník prezrieme. Utorkové slnečné dopoludnie 14. septembra bolo ako stvorené na prechádzku mestom. Našim cieľom bol „Park ušľachtilých duší“.

A tak sme spoločne kráčali a kráčali až sme sa ocitli neďaleko auly Technickej univerzity. Nemohli sme to prehliadnuť. Pred našimi očami sa zrazu v diaľke týčil 5 metrov vysoký, žiarivý stĺp nazývaný „Obelisk nádeje“. Až dotyk jeho povrchu nám prezradil, že je vyrobený zo skla. Našu pozornosť upútala aj sklenená vitrína vsadená medzi koľajnicami. Riečne kamene rôznych veľkostí a tvarov dotvorené mosadzným drôtom napĺňali celú vitrínu. Takmer všetci, či už s pomocou pani vychovávateľky, alebo bez nej sme prešli podzemnou chodbou nazvanou „Cesta pokory“, ktorá v nás vyvolala nezabudnuteľné zážitky.     

Keďže neďaleko pamätníka sa nachádza autobusová stanica, pripomenuli sme si odkiaľ odchádzajú autobusy, ak by sme chceli niekam vycestovať. Dvaja naši kamaráti si vyskúšali ako sa nakupuje v LIDL.

 

Klaunove snívanie
16.9.2010

Je 16. september a opäť prišiel medzi nás. Chvíľami sťa by ospalý, chvíľami tvrdo spiaci, chvíľami až príliš bdelý, chvíľami hlasno chrápajúci. To všetko však k tomu patrí, keď sa o snívaní vraví. O čom sníva taký klaun? To rozpovedať prišiel nám on sám, prostredníctvom nadácie Fond Dr. Klaun.

Sny o zvieratkách, o rybačke, o lietaní, sny o chutnom guľáši, ako aj sny o dobrých priateľoch s ktorými sa podelíme o všetky svoje radosti i starosti, má nie len Klaun, ale aj každý z nás. A práve dnes sme mohli všetky tieto jeho sny snívať spolu s ním. Presvedčte sa sami.

 

Vyhodnotenie dotazníkov - využívanie ponúkaných aktivít klientom DSS Symbia

V rámci zisťovania spokojnosti klientov a úrovne kvality sociálnej služby poskytovanej v DSS Symbia vo Zvolene, v súlade s Politikou kvality DSS Symbia Zvolen a cieľmi na rok 2010 sme druhýkrát v roku robili dotazníkový prieskum.

Dotazníky boli určené klientom DSS Symbia, ich cieľom bolo zistiť, ktoré ponúkané aktivity klienti využívajú, ako sa cítia v DSS Symbia, či chodia do Symbie radi alebo musia. Doteraz sme prieskumy robili u rodičov klientov, u klientov samotných sme touto formou robili prieskum prvýkrát.

Dotazník sme robili v ľahko čitateľnom texte, klienti ho vypĺňali sami alebo mali možnosť požiadať o pomoc svoje „tety“. Otázky boli formulované veľmi jednoducho, pri možnostiach výberu sme dali iba dve možnosti – dobre – zle, rád – musím. Text dotazníka pripravila PaedDr. Mária Styková, vedúca Úseku práce s klientom a manažérka kvality a Mgr. Eva Krpelánová, sociálna pracovníčka. Dotazníky vyhodnotila PaedDr. Jana Izraelová, riaditeľka DSS Symbia.

 

Živé človeče vo Zvolene
22.9.2010

22. september bol Deň bez áut, počas ktorého boli na celom Slovensku rôzne podujatia. Tieto mali jediný cieľ – motivovať a podporiť občanov, aby aspoň jeden deň v roku použili na svoju prepravu vlastné nohy, bicykel alebo iný dopravný prostriedok, ktorý neškodí životnému prostrediu, alebo aspoň obmedzili automobilovú prepravu na minimum. V rámci Dňa sa na Námestí SNP vo Zvolene hralo „Živé človeče“ a medzi súťažnými tímami nechýbal ani Domov sociálnych služieb Symbia.

Tri živé figúrky – moje odvážne kolegyne a jedna živá hádzačka – riaditeľka pokúšali šťastie na veľkej hracej ploche. Hrali sme o 700 € , ktoré získal víťaz turnaja na realizáciu projektu podľa vlastného výberu. Napriek podpore ostatných kolegýň a klientov sa šťastena na nás neusmiala a víťazom turnaja sa stal tím Občianskeho združenia Delfín vo Zvolene. Pre nás, účastníčky hry to bol zaujímavý zážitok, v ktorom dominovalo súperenie ale i zábava. A po skončení turnaja sme všetky jednohlasne povedali, že o rok skúsime šťastie znova.

PaedDr. Jana Izraelová, riaditeľka DSS Symbia Zvolen

 

Vystavovali sme na Výtvarnom salóne ZPMP 2010

Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v Slovenskej republike každoročne organizuje celoslovenskú výstavu „Výtvarný salón“, v tomto roku už 15. ročník. Záštitu nad týmto podujatím prebrala manželka prezidenta Slovenskej republiky pani Silvia Gašparovičová a minister kultúry Slovenskej republiky pán Daniel Krajcer. V dvorane Ministerstva kultúry SR sa ocitli stovky nádherných diel, ktoré vytvorili ľudia s mentálnym postihnutím. My sme si túto výstavu boli pozrieť a neľutujeme.

Obdivovali sme rôzne techniky maľby, zaujímavé keramické výrobky, spoločné maľby i koláže. Vystavované boli aj práce klientov DSS Symbia vo Zvolene – spoločné keramické dielko detí s autizmom pod názvom „Náš svet je iný“ a kresba Martiny pod názvom „Môj koník“.

Vidieť túto výstavu znamenalo pre nás stráviť spolu sedem hodín vo vlaku do a z Bratislavy, bezpečne zvládnuť pohyb po uliciach hlavného mesta, postarať sa o jedlo a pitie – teda veci, ktoré sa síce učíme, ale v inom prostredí sú akési iné – ťažšie. Sme na seba hrdí, že sme to spoločne zvládli. Števko prvýkrát cestoval električkou a bol to preňho nesmierny zážitok, Martina s hrdosťou všetkým na výstave ukazovala svoju prácu a hneď hovorila o nových témach, ktoré určite namaľuje.

Ďakujeme organizátorom výstavy za vytrvalosť a už teraz postupne chystáme práce na ďalší, 16. ročník.

PaedDr. Jana Izraelová, riaditeľka DSS Symbia Zvolen

 

Posledné septembrové dni v Symbii patrili výstavám.

Všetko to začalo celodenným výletom do Bratislavy. Po prehliadke „Výtvarného salónu“ sme sa zastavili v Dome Umenia, kde sa nám naskytla možnosť prezrieť si výstavy súčasných predstaviteľov slovenského umenia - Ladislava Čarného, Petra Kalmusa a Otisa Lauberta.

Hneď na druhý deň sme si počas doobedňajšej vychádzky prezreli výstavu v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene. Keďže téma výstavy znela: „Objavovanie húb a ich tajomstiev“, na svoje si prišli nielen tí, ktorí huby zbierajú, ale aj tí, ktorí si na nich radi pochutia. Ako poslednú sme v mesiaci september absolvovali prehliadku výstavy „Výber z tvorby Jána Križanského“, ktorá bola inštalovaná na Zvolenskom zámku.     

Mgr. Eva Krpelánová, sociálna pracovníčka