Vermisáž 23. ročníka Výtvarného salóna ZPMP 2018

 • Džitelia ceny GRAND PRIX
  Džitelia ceny GRAND PRIX
 • Časť inštalovaných prác
  Časť inštalovaných prác
 • Kresby a kytice
  Kresby a kytice
 • Marcela získala cenu v kategórii jednotlivcov
  Marcela získala cenu v kategórii jednotlivcov
 • Agáta a Maroš recitovali Marošovu Báseň o láske
  Agáta a Maroš recitovali Marošovu Báseň o láske
 • Účastníci vernisáže
  Účastníci vernisáže

"V krajine snov je jedno či si malý, alebo veľký.
Je jedno či si biely, alebo čierny.
Je jedno či si bohatý, alebo chudobný.
Nemusíš veriť v boha, aby sa stal zázrak.
Ver v samého seba a urob svoje sny realitou.
Zázraky sa nedejú, to my ukrývame zázraky v sebe."

Týmito slovami sme vo štvrtok 22. novembra 2018  v Lesníckom a drevárskom múzeu zahájili vernisáž 23. ročníka Výtvarného salóna ZPMP 2018 .
Výtvarný salón ZPMP je celoslovenská súťažná prehliadka  výtvarných prác  ľudí s mentálnym postihnutím,  ale  do súťaže sú zasielané aj iné produkty tvorivosti týchto ľudí: keramika, textil, fotografie.
23. ročník prehliadky  mal hlavnú tému "V KRAJINE SNOV " a  organizovalo ho  Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím Zvolen v spolupráci s podnikom Lesy Slovenskej republiky, š.p. Lesnícke a drevárske múzeum a v spolupráci so strediskom DSS Symbia - to všetko zastrešila Republiková centrála Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím. Odborná porota v zložení: akad.mal. Juraj Šufliarský, výtvarníčka Tatiana Harachová a výtvarník Pavol Móza  ocenila práce v piatich kategóriách:
1. Cena GRAND PRIX
2. Cena pre jednotlivcov
3. Cena za kolektívnu prácu
4. Cena za keramiku
5. Cena za stvárnenie témy .
Priestory Lesníckeho a drevárskeho múzea ožili farbami, príbehmi, témami, do ktorých pretavili svoje sny ľudia s mentálnym postihnutím. Práce obdivovali nielen samotní autori, ale aj ich rodičia, terapeuti, priatelia - takmer stovka účastníkov z celého Slovenska. 
Výstava je inštalovaná v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene a potrvá do 10. januára 2019. Ako inšpiráciu ponúkame niekoľko fotografií z vernisáže a pozývame každého, kto sa nebojí premieňať svoje sny na skutočnosť.

Vložila dňa: 23.11.2018
PaedDr. Jana Izraelová