Májové až augustové aktuality v roku 2011

 • Detva 1
  Detva 1
 • Detva 2
  Detva 2
 • Detva 3
  Detva 3
 • Agátka v kuchyni 1
  Agátka v kuchyni 1
 • Agátka v kuchyni 2
  Agátka v kuchyni 2
 • Agátka v kuchyni 3
  Agátka v kuchyni 3
 • Agátka v kuchyni 4
  Agátka v kuchyni 4
 • Šašoviny 1
  Šašoviny 1
 • Šašoviny 2
  Šašoviny 2
 • Šašoviny 3
  Šašoviny 3
 • Šašoviny 4
  Šašoviny 4
 • Kosíme 1
  Kosíme 1
 • Kosíme 2
  Kosíme 2
 • Kosíme 3
  Kosíme 3
 • Klaun Pepele 1
  Klaun Pepele 1
 • Klaun Pepele 2
  Klaun Pepele 2
 • Klaun Pepele 3
  Klaun Pepele 3

Slnko svietilo pre všetkých
19.5.2011

Detva, 19. máj 2011, zimný štadión ..... Danko, Lucka, Ivan, Janka, Martinka, Marcela, Dada a Inga. Sme veselá a na “všetko” odhodlaná skupinka, ktorá prichádza z DSS Symbia vo Zvolene, aby podporila dobrú vec - boj proti rakovine. Ako? Odpoveď na túto otázku nám hneď z príchodu dávajú zamestnankyne Centra voľného času v Detve, ktoré túto akciu organizuje. Dnes sa bude športovať! 

Každý z nás klientov zo Symbie dostal do družstva kamaráta na vozíku z DSS Detva, dvoch kamarátov zo základnej školy a jedného zástupcu mesta Detva - ten bol kapitánom. A mohlo sa ísť na vec. Bežali sme, kreslili sme, povzbudzovali sme sa, … a hlavne sme si navzájom v družstvách pomáhali. Ani sme sa nenazdali a bol koniec. Pre každého víťazný. “Pôjdeme aj na budúce“, hneď sme hlásili organizátorom. Cestou do Zvolena sa nám ani ústa nezatvorili - nie od zívania :) ale od dojmov, s ktorými sme odchádzali, a s ktorými sa každý chcel podeliť s ostatnými.

Ešte raz ĎAKUJEME za dobre zorganizovanú akciu a PRÍDEME aj na budúce.

Mgr. Darina Horniaková, sociálna pedagogička, Stredisko DSS Symbia Zvolen

 

Agátka v kuchyni

Peniaze sme porátali, recept prečítali, nákup urobili, suroviny vymiešali,
do zlatista upiekli. Čokoládou ozdobili a 34 narodeniny oslávili.

 

Príjemné slnečné dopoludnie
sme trávili v spoločnosti nášho dobrého kamaráta Palka. Zahral nám na gitare, my sme si zatancovali a zaspievali. Presvedčte sa sami!

Klienti Symbie

 

Buďme všetci veselí...,

alebo Šašománia, tak sa volala výstava venovaná deťom, ktorá rozpráva príbeh o vzájomnej pomoci, súdržnosti a pocitu šťastia... Autorkou výstavy je Zuzana Janáčová, ktorá pôsobí ako dobrovoľná pracovníčka v Európe a USA. Nakoľko pani Zuzana je teraz doma vo Zvolene, podelila sa so svojimi príbehmi (365 obrázkov), ktoré kreslí a rozpráva prostredníctvom šašov a klaunov. Rozdáva radosť a úsmev všetkými a vyčarila ho dnes aj na našich tvárach.

Ďakujeme!

PaedDr. Mária Styková, sociálna pracovníčka

Učíme sa kosiť

Nápad kúpiť vretenovú kosačku mi vnukla kolegyňa Evka Hrončová z DSS Doména Žiar nad Hronom. Od nápadu k činom v Symbii nie je dlhá cesta a tak sme dnes dopoludnia mali príjemný praktický seminár pre klientov ktorý sme nazvali „Učíme sa kosiť“. Dve kvalitné vretenové kosačky, ktoré nepotrebujú žiadny benzín ani elektrinu sme si najskôr prezreli a potom – kto chcel – skúšal, ako sa s nimi pracuje, ako sa udržať v „línii“ kosenia, ako tlačiť kosačku aby sme nevybočili z dráhy, ako sa s ňou otočiť, ako kosačku držať a kam ruky určite nedávať. Bolo toho dosť, čo sme sa spoločne naučili a záver dopoludnia je nasledovný: trávnik je síce trošku kostrbatý ale na prvýkrát je to slušné, väčšina klientov chce kosiť, práca sa im zapáčila, niektorí už avizovali, že to chcú mať vo svojich rozvojových plánoch; a zdá sa, že dve kosačky nebudú stačiť, lebo náš dvor je veľký a ochotných pracovitých rúk tiež veľa.

Kosačky sme kúpili z výťažku projektu z roku 2010 „Zbieraj toner“ a klienti si pri práci vedeli spojiť snahu pri zbieraní tonerov a radosť z novej práce v Symbii.

PaedDr. Jana Izraelová, poverená vedením strediska DSS Symbia Zvolen

 

Maťka a my

Šesť mesiacov ubehlo ako voda a aktivačná činnosť v DSS Symbia bola ukončená. Martina Gregáňová, jedna zo zamestnankýň na aktivačnú činnosť, nás prišla navštíviť a my sme si pripomenuli, čo sme s ňou prežili. Najskôr bola s nami na absolventskej praxi, potom na aktivačnej činnosti.

Pomáhala nám každý deň – robili sme spolu náušnice, náramky, rôzne ozdoby z korálok, bola nám oporou keď sme nezvládali niektoré sebaobslužné činnosti. Stala sa našou poradkyňou lebo cítila, že naše záujmy sú v mnohom spoločné – veď vekovo sme si boli rovní. Dnes, pri jej návšteve sme sa s ňou rozlúčili, popriali jej šťastie pri hľadaní práce. Priali by sme jej prácu, pri ktorej bude rozdávať svoj úsmev, radosť, vedomosti a pri ktorej bude cítiť jej dobré srdiečko.

Maťka, ďakujeme za čas, ktorý si s nami bola.

Klienti 5. a 6. triedy DSS Symbia

 

V Symbii bol na návšteve Klaun Pepele

A veru, bol to dobrý klaun, lebo mal všetko, čo klaun musí mať – červený nos, smiešny klobúk, dlhánske vyčaptané topánky a bol smiešny....... bol taký smiešny, a robil smiešne veci že nám od smiechu skoro bruchá praskli. Ale zároveň bol aj prívetivý, počúval nás a dovolil nám skúšať rôzne klaunovské triky.

Ďakujeme trenčianskej nadácii Dr. Klaun za predstavenie, ktoré sme videli tento mesiac v stredisku DSS Symbia a najmä pánovi Jiráskovi – teda Klaunovi Pepelemu.

PaedDr. Jana Izraelová, poverená vedením strediska DSS Symbia Zvolen