Októbrové aktuality v roku 2012

 • Deň seniora 2012, 2
  Deň seniora 2012, 2
 • Deň seniora 2012, 1
  Deň seniora 2012, 1
 • Lukáš a tablet
  Lukáš a tablet
 • Lukáš robí s tabletom
  Lukáš robí s tabletom
 • Náš prvý kalendár 1
  Náš prvý kalendár 1
 • Náš prvý kalendár 2
  Náš prvý kalendár 2

Deň seniora 2012

Prijali sme pozvanie z DD a DSS Záhonok a boli sme pozdraviť obyvateľov na Záhonku na Deň seniora. Nebolo nás veľa , ale radi sme sa stretli so všetkými na Záhonku. Príjemnú atmosféru sme zachytili aj na privítaní s pani riaditeľkou.

 

Ukončili sme projekt s podporou Konto Orange

Od júna do októbra v tomto roku sme sa tešili podpore nášho projektu "Efektívne špecializované poradenstvo", konkrétne finančnej podpore z nadácie Konto Orange. Projekt bol podporený sumou 1300 eur, jeho cieľom bolo vytvoriť dobrú databázu pomôcok a odbornej literatúry, ktorú budeme používať pri poradenstve rodičom detí s autizmom.

V projekte sme sa zamerali prioritne na deti v predškolskom a mladšom školskom veku a išlo nám najmä o to, aby rodičia porozumeli svojim deťom a deti chápali, čo od nich mamina - ocino chcú. Rodičia s deťmi chodia k nám do Regionálneho centra autizmu, sledujú nás pri práci s dieťaťom a učia sa od nás. Do rodiny si odnesú skúsenosť, radu a pomôcky, ktoré majú uľahčiť komunikáciu doma. A poradenstvo robíme aj tak, že po návšteve v RCA ideme do rodiny a priamo tam navrhujeme pomáhajúce postupy. O projekte sme priebežne informovali v sekcii "Príbehy z autizmu".

Táto práca je náročná na vedomosti a zručnosti personálu, na prípravu a kúpu pomôcok ( zvyčajne sa šijú na mieru každého dieťaťa ) . Takto realizované poradenstvo je najúčinnejšie - vieme to už z našej dlhoročnej praxe - napriek tomu dodnes nemá oporu v legislatíve v rámci sociálnych služieb. Preto je veľmi cenný odborný aj ľudský vklad mojich kolegýň v Regionálnom centre autizmu a cenná je aj podpora nášho projektu od Konto Orange. Vďaka podpore sme vytvorili naozaj slušnú databázu pomôcok a literatúry a s minimálnymi nákladmi v poradenstve pokračujeme. Na fotografii je Lukáš, ktorý skúša novú komunikačnú pomôcku - tablet - a ide mu to naozaj dobre.

 

Náš prvý kalendár

Tak, a je na svete , je hotový náš prvý kalendár, ktorý sme vydali vďaka podpore Nadácie SPP, ktorá nás v spolupráci s p. Martou Mamojkovu podporila v projekte Žijeme naplno.

Počas uplynulého roka sme žili v Symbii náš obyčajný život - pracovný, radostný, výletový, starosťový, oddychový, terapeutický, rýchly, lenivý .... tak ako každé iné spoločenstvo. Mali sme ale o jednu starosť menej ako inokedy - odkiaľ získať peniaze na nákup materiálu do dielní? Túto otázku za nás odpovedala pani Mamojková, keď odporučila náš projekt Žijeme naplno a Nadácia SPP ho podporila sumou 1 200 eur. Balíky hliny, farby, drobný materiál..... mnoho vecí sme kúpili, aby sme mali z čoho tvoriť pekné veci, chodili sme na výstavy a na výlety, organizovali sme naše vlastné podujatia , všetko sme fotografovali a záver je tu - náš prvý kalendár je na svete!

Ak chcete nielen čítať, o čom ten kalendár je, ale radi by ste ho aj videli, tak nasledujúce fotografie nech Vás zlákajú a zavolajte k nám do Symbie , možno sa nájde dajaký aj pre Vás.